Detsembrikuises ajakirjas Anthropology Today ilmus üks põnev lugu Megan Tracy sulest,The mutability of melamine.


Autori huvi keskmes on Hiina ühiskonnas toimuv seoses 2008. aastal lahvatanud melamiiniskandaaliga. 2008 aasta septembris tunnistas Sanlu piimatoodete kontserni juhtkond, et nende toodetesse on lisatud melamiini. Kolm kuud hiljem oli seda tunnistanud veel 21 piimatöötlejat. Järgnesid uurimine ja kohtulood. Neis oli näha ka valitsusametnike aktiivset osalust afääri kinnimätsimisel ja varjamisel. Pisut enne skandaali algust oli Lääne meedia kiitnud Hiinat avatuse eest, ning melamiinijuhtum testis Hiina valitsusaparaadi ja meedia tegelikku avatust. Megan Tracey uuribki oma artiklis seda, kuidas tavalised inimesed põhjendasid ja seletasid igapäevase kemikaali sattumist nii suurde hulka piimatoodetesse. Ka 2010 aastal on Hiina poelettidelt leitud melamiini sisaldavaid piimatooteid.

Melamiin on väga mitmekülgse kasutusalaga. Alates vastupidavatest lauanõudest, tuldhülgavate kangasteni ja puhastusvahenditeni. Melamiini kasutamist toiduainetes ei ole seni Hiinas reguleeritud. Kuni melamiiniskandaalini 2008 aasta lõpus oligi melamiini kõige tuntum kuju odavate ja tugevate lauanõudena. Sealt edasi muutus melamiini tähendus inimeste seas mitmekülgsemaks.

Nõudlus suurte koguste odava piima järele Hiinas on oluliselt suurendanud survet piima lahjendamisele. Piima täisväärtuslikkuse kontrollimiseks jälgitakse lämmastikusisaldust, ning melamiini lisamine võimaldab siis tõsta lämmastikusisaldust veega lahjendatud piimas. Melamiin ei muuda oluliselt piima maitset, ta on justkui nähtamatu. Skandaali tagajärjel on Hiinas sisse viidud nõue testida piimatoodetes melamiinisisaldust. Ent haritumate hiinlaste seas on usaldamatus Hiina piimatoodete vastu tekitatud ja sellest ülesaamine ei ole kerge ja kiire. Megan Tracey küsitles Shanghais elavaid ja reisinud hiinlasi selle skandaali mõju teemal ning uuris nende seas ka melamiini ja toiduainete ohutuse tähendust.

Huvitavad on artiklis hiinlaste juttude tsitaadid. Nad arvavad, et melamiin muutub ohtlikuks ainult siis, kui piimatooteid kõrge temperatuuri ja rõhu juures töödelda, tavatingimustes olevat aine mõju mitteoluline. Ka märgivad mitmed hiinlased, et nende kehad on juba aastaid, lapsest saati harjunud igasuguste lisa-ainetega. Hiinlaste kehad on justkui vastupidavamad, enam kohanenud igasuguste mürgiste ainetega nende toidus ja keskkonnas, nad oleks justkui immuunsed kahjulike kemikaalide vastu.

Kuna melamiin toodetes ise ei ole tajutav, siis muutub ta nähtavaks vaid läbi skandaali, surnud ja haigestunud inimeste, kontrolli. Et tekitada usaldust ja konkurentsieelist, kasutatakse peale skandaali reklaamides kirju, mis rõhutavad testide läbimist ja kvaliteedikontrolli. Mõnede toodete puhul rõhutatakse nende välismaist päritolu (Austraalia, Uus-meremaa piimapulbrid Hiina turul). Skandaali mõjul on ilmunud mitmeid satiirilisi nalju. Üks tähelepanuväärsemaid on näiteks nali hiinlaste keemiaõpingute kohta.

Kuidas hiinlased õpivad keemiat? Nad katsetavad keemilisi aineid iseenda peal:

  • Nad õpivad tundma parafiini mõju süües riisi
  • DDVP (dichlorvos) mõju söödavast singist
  • Sudaani punase mõju tunnetatakse soolatud pardimunade ja piprakastmete abil
  • formaaldehüüdide katsetamine käib hautatud toitude abil
  • väävliühendeid uuritakse tremellaseeni ja suhkrustatud datleid süües
  • vasksulfaati tarvitatakse söödavate seente kaudu
  • ning viimaseks uudiseks on võimalus katsetada melamiini mõju inimorganismile Sanlu piima tarvitades.

Selline nali on vaid üks näide mitmetest, mis kajastavad hiinlase keha “kohandumist” ja hiina tootjate võimalusi tegeleda toidu muutmisega. Hiinlased arvavad, et toidu ohutuse kontroll on nii lõdva ainult Hiinas, ning ainult Hiinas on legaalne lisada piimale vett. Hiinlaste  nalju teemal keemia õppimine läbi isiklike kogemuste saab vaadata ka kui hiinlaste toimetulemise viis ebakindlusega mis neid nende toitudes valitseb.

Loo autori jaoks oli oluline näidata, kuidas nähtamatut keemilist ainet muudetakse ühiskonnas nähtavaks. Minu jaoks oli huvitav mõista laiemalt melamiiniskandaali tähendust ja mõju.

Advertisements